Related Posts with Thumbnails

PECS SEMİNERLERİ

1. Seminer: İletişim Becerilerinin Öğretimi (ses aşamasına kadar)
2. Seminer: PECS Eğitimi Semineri

3 adet Sertifika verilecek (PECS İngilizce sertifikası ve PECS Türkçe sertifikası, İletişim Becerilerinin Öğretimi Sertifikası)

Ücret: 150 TL (Bu ücretin dışında herhangi bir ücret alınmayacaktır ve aşağıda sıralanan 150 TL tutarında malzeme ve kitap hediye edilecektir. Dileyen bu ücreti taksitle de ödeyebilir.)

Ücretsiz verilen malzemeler:
*PESC klasörü (Kolay kırılmayan, çıkarılabilen ve yıpranmayan 4 plastik yapraktan oluşur, taşımayı sağlayan tutamağa sahiptir)
*150 adet resim kartı (renkli, selefon kaplı, sert ve kırılmayan bir malzemeden yapılmış, Özel yapım Amerikan bantlı)
*15 adet magnet kart (buzdolabına yapışan, mıknatıslı mutfakta kullanılan kartlar)
*1 adet Cümle şeridi
*PECS eğitimi el kitapçığı (Tamamı 80 TL değerinde)

Ayrıca her katılımcıya 70 TL değerinde 6 kitaptan oluşan “Özel Eğitim Çalışma Seti” verilecek.

İL KONU TARİH VE SAAT:
ANKARA PECS ve İletişim Becerileri 1 Ağustos 14.00-19.00
2 Ağustos 09.00-14.00

Adres:Ragıp Tüzün cd. 3. durak Özel idare iş hanı alt kat 114/17 Yenimahalle (Yenimahalle Mili Eğitim Müdürlüğünün arka tarafı)

İZMİR PECS ve İletişim Becerileri
09 Ağustos 09.00-18.00 saatleri arasında

Adres:Otel Vesta Seminer Salonu, 1475 Sokak No: 3 Liman/Alsancak - İZMİR

DİYARBAKIR PECS ve İletişim Becerileri
16 Ağustos 09.00-18.00 saatleri arasında

Adres: Miroğlu Otel seminer salonu, Elazığ Cad. No: 13 Diyarbakır

TRABZON PECS ve İletişim Becerileri
22 Ağustos 14.00-19.00

23 Ağustos 09.00-14.00

Adres:Kayıt yaptıranlara verilecek

GEREKÇELER VE SÜREÇ:
Özel gereksinimli çocukların birçok problem davranışlarının iletişim yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıktığı bilimsel bir gerçektir. PECS konuşma becerisine sahip olmayan bireyler ile konuşan ancak bu konuşmasını iletişim amaçlı kullanamayan bireylere iletişim kurmayı sağlayan alternatif bir iletişim sistemidir.
Türkiye’de 450 bin otistik bireyin olduğu tahmin ediliyor. Otistiklerin ortalama ¼’ü yaşamı boyunca hiç konuşamazken, bir bölümünün konuşması sadece birkaç kelimeyle sınırlı kalmaktadır. Bir kısmı ise, 6–7 yaşından sonra belli bir sayıda kelime öğrenebilirler. Konuşabilen ancak bu konuşmayı iletişim amaçlı kullanamayan çok sayıda da otistik birey vardır. Ayrıca iletişim yetersizliği olan çok sayıda zihinsel engelli birey bulunmaktadır. Bütün bu sonuçlar değerlendirildiğinde Türkiye’de yüz binlerce bireyin PECS’e gereksinimleri olduğu görülecektir.
Uzun bir süre devam eden titiz bir çalışmanın sonunda ilk defa PECS klasörü ve resimli kartları hazırlandı. Resimler hazırlanırken, evrensel simgelere bağlı kalınarak Türk kültürüne uyarlandı. Bu uyarlama Çetin ÖZBEY tarafından yapıldı. PECS uygulamasına başlamadan önce bireye, yoğun ve sürekliliği olan ses ve konuşma eğitiminin verilmesi gerekir.
Seminerimizde sunulan ses ve konuşma eğitimi ise İvar Lovaas tekniğinden uyarlanmıştır. Konuşma öncesi önkoşul becerilerin nasıl yapılacağı ve ses çalışmasına kadar neler yapılacağı uygulamalı ve yoğun bir biçimde anlatılacaktır. Daha sonra PESC’in 6 aşaması verilecek. Seminerden sonra herkes PECS’i kolayca uygulayabilecek düzeye gelecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler..