SALYANGOZ ve EVİ-KUKLA SAHNESİYLE ANLATIM


Salyangozları bilir misiniz? Onlar da tıpkı kaplumbağalar gibi evlerini sırtlarında taşır. Bir zamanlar evini sırtında taşımaktan haşlanmayan sevimli bir salyangoz yaşarmış. Üstelik evinin rengini de hiç beğenmezmiş. Bizim salyangoz,arkadaşları kelebek ve uğur böceğini çok severmiş. Arada bir onlarla dertleşir evini şikayet edermiş. “Ah keşke evimi sırtımda taşımak zorunda olmasaydım. Hadi taşıyorum bari sizin elbiseleriniz gibi bol desenli ve renkli olsaydı.”

Kelebek ve uğur böceği bir gün salyangoza “Sevimli arkadaşımız hani evim renkli olsun diyorsun ya biz onun bir çaresini bulduk. Ressam olan bir tırtıl var. Seni ona götürürsek evini rengarenk boyar.”

Salyangoz buna çok sevinmiş. “Ne duruyoruz,hemen gidelim!” demiş. Böylece düşmüşler yola. Tırtılın kapısını çalmışlar. Gelen misafirleri dinleyen tırtıl boyalarını ve fırçasını alıp çalışmaya başlamış. Sonunda tırtıl sümüklünün evini çok güzel desenlerle bezemiş. Salyangoz yeni görüntüsünü beğenmiş beğenmesine ama yine de evinin sırtında olmasına çok üzülüyormuş.

Dönüş yolunda üç arkadaş şiddetli bir yağmura yakalanmış. Kelebek ve uğur böceği öyle ıslanmışlar ki sele kapılmaktan son anda kurtulmuşlar. Oysa salyangoz hemencecik evine girmiş. Yağmur dinip de evinden dışarı çıkınca arkadaşlarının perişan halini görüp üzülmüş. Sonra da kendi kendine şöyle düşünmüş. “İyi ki saklanabileceğim bir evim var. Rengi olmasa da beni yağmurdan koruyor ya.” Sevimli salyangoz bu olaydan sonra bir daha evini sırtında taşımaktan şikayetçi olmamış.

Kukla sahnesini karton kutudan yaptım.Üzerinde,sağında ve solunda kukla çubuklarının geçmesi için 3 cm genişliğinde yaklaşık 35 cm boyunda şeritler kestim.Kutunun üzerini renkli kağıtla kapladım,dışını ise bordo kadife kumaşla süsledim.Çomak kuklalar ince tahta çubuklara monte edilseydi daha güzel olurdu aslında ama ben tahta çubuk bulamadığımdan kartonları, pipetlere zımba yardımıyla monte ettim.

Hepinize kolay gelsin : )

Kukla sahnesini hazırlayan: MERVE AKYOL

1 yorum:

Yorumunuz için teşekkürler..